Temat tegorocznych obchodów w naszej gminie: Żołnierze Wyklęci – obrońcy, wolności, niepodległości i wiary chrześcijańskiej. Witold Pilecki, Łukasz Ciepliński i ksiądz Władysław Gurgacz.

Motto: „Kup koniecznie książkę Tomasza à Kempis „O naśladowaniu Chrystusa” i czytaj dzieciom fragmenty. To ci da siłę” (Witold Pilecki)

Program obchodów:

22 lutego 2021 – konkurs wiedzy historycznej dotyczący postaci Łukasza Cieplińskiego, księdza Władysława Gurgacza i Witolda Pileckiego, przeprowadzony  w Szkole Podstawowej w Osiu,

28 lutego 2021 11:00 – Msza Święta w Kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Osiu, z oprawą wojskową sekcji ułańskiej Jeździeckiego Klubu Sportowego „Czarna Podkowa” z Gródka, pocztem sztandarowym wystawionym przez Koło Przyjaciół 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich . Msza była transmitowana na kanale You Tube: https://www.youtube.com/channel/UCeV_gf0bySJzuP3GtLQE93w

1 marca 2021 – emisja programu z udziałem Kajetana Rajskiego (Kwartalnik „Wyklęci”) oraz oskich artystów. Realizacją klipów muzycznych zajął się Sebastian Kwidziński. Montażem całości zajęli się: Mateusz Deinowski i Marek Manikowski. Materiał jest udostępniony na kanale You Tube:

Organizatorzy: Komitet Organizacyjny pod kierunkiem Marka Manikowskiego, Gminny Ośrodek Kultury w Osiu, Szkoła Podstawowa w Osiu.

Realizację projektu sfinansowali: Gminny Ośrodek Kultury w Osiu, Madros s.c., Nadleśnistwa: Trzebciny i Osie, OKK Otlewski, Sokołów S.A. Oddział w Osiu, Szkoła Podstawowa w Osiu.

Podziękowania dla: Fundacji Kwartalnika “Wyklęci”, Księdza Proboszcza Konrada Baumgarta, Księdza Wikarego Łukasza Benkowskiego, Organisty Krystiana Szczęsnego, Jeździeckiego Klubu Sportowego “Czarna Podkowa”, Koła Przyjaciół 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bydgoszczy, występujących: Kamili Torbickiej, Jeremiasza Bączkowskiego, Michała Dombrowskiego, Szymona Pieniążka, Rafała Szlachcikowskiego, Kamila Szmeltra, Marcina Szmeltra, Jakuba Warzyńskiego, Dawida Wojcieszaka, realizatora: Sebastiana Kwidzińskiego, Aleksandry Kater – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Osiu, Jerzego Hanisza (lektor), Moniki Wojnerowicz-Bocian, Jacka Bociana, Piotra Sprady, Aleksandry Kwidzińskiej, Andrzeja Skwiercza, Mateusza Deinowskiego, Mariusza Deinowskiego, Karoliny Karczewskiej, Łukasza Porożyńskiego, Marka Lejka, Justyny Manikowskiej, Marka Manikowskiego.