Impreza odbywa się na przemian, raz w jednej, a kolejnego roku w drugiej wsi. 

W Pruskich dodatkowo jest to powiązane z zaznaczeniem obchodów Dnia Wojska Polskiego, o co dba mieszkający tu, emerytowany żołnierz, płk Mieczysław Plewacki.

Gości festynu w Pruskich witała pięknie ubrana słomiana Baba – witacz, która od kilku lat stoi przy wjeździe do wioski. Sierpniowa zabawa powiązana jest z corocznym turniejem sportowym i sprawnościowym, w którym drużyny obu wsi walczą o przechodni Puchar Wójta Gminy Osie. W ramach tego turnieju odbywa się m.in. mecz siatkówki, piłki nożnej i warcabów. W tym roku szczęście dopisało drużynie Wierzchów i już drugi rok z rzędu, puchar pozostanie w ręku sołtysa Zbigniewa Umerskiego.

Dla najmłodszych gości festynu organizatorzy przygotowali program wesołych gier i zmagań, malowania buziek, czy zawody sprawnościowe. Dorośli mogli się sprawdzić w konkursie wiedzy o tematyce wojskowej, strzelaniu z broni sportowej, quizie wiedzy o gminie Osie i Borach Tucholskich, a także w “lżejszych ” dyscyplinach jak wędkowanie czy zjadanie kisielu na czas. Uczestnicy wszystkich konkursów otrzymali nagrody w postaci sprzętu sportowego, co było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Michała Grabskiego – Wójta Gminy Osie oraz życzliwości i hojności lokalnych przedsiębiorców.

no images were found

Całą imprezę przygotowali i prowadzili mieszkańcy, zrzeszeni w Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Wsi Pruskie oraz Rada Sołecka Wsi Pruskie.