Na stulecie Niepodległości – Ocalić od zapomnienia”  – to tytuł projektu, w ramach którego Szkoła Podstawowa w Osiu przygotowała spotkanie z Józefem Malinowskim i Markiem Lejkiem.

Józef Malinowski opowiedział o prowadzeniu grup harcerskich, organizowaniu biwaków, wycieczek krajoznawczych, nauczaniu geografii, ale i o tym, jak jego praca w stowarzyszeniach przełożyła się później na wykształcenie i sukcesy swoich podopiecznych oraz towarzyszącą temu satysfakcją.

 

Marek Lejk, pracujący w Urzędzie Gminy Osie, zapoznał młodzież ze swoimi zainteresowaniami, m.in. zbieraniem minerałów, również tych ze świata (granity, krzemienie, ametysty z Brazylii czy Afryki) oraz o wędrówkach po okolicy, które rozbudziły jego zainteresowanie tradycyjnymi nazwami konkretnych miejsc, związanymi z tym historii, anegdot, które potem zaczął spisywać, udokumentowywać.

 

Można powiedzieć, że tym co robią, praktykują lokalny patriotyzm” – powiedziała Prowadząca spotkanie Beata Recka. Spotkanie było pierwszym z dwóch zaplanowanych w ramach innowacji “Na Stulecie Odzyskania Niepodległości-ocalić od zapomnienia“, realizowanej w oskiej szkole od lutego br. Autorami i realizatorami projektu są nauczyciele języka polskiego, historii, fizyki oraz bibliotekarz. Celem jest promowanie regionalizmu oraz postaw patriotycznych. Zakończenie innowacji planowane jest na styczeń 2020.

18 grudnia 2019.