Archeologiczne historie z oskich lasów.

Tematem przewodnim spotkania będzie przestawienie efektów badań prowadzonych w 2019 roku, jako kontynuacja odkrytej w 2018 roku osady z przed 2 000 lat.

Odkryto kolejne miejsca, przedmioty dowodzące, że pochodzą z okresu panowania rzymskiego. Jest to szczególnie ciekawe, że dotychczas nasze ziemie nie były utożsamiane ze wspominanym imperium.

Zinterpretowane wcześniej jako ówczesne kuźnie, teraz już są zakwalifikowane jako huty żelaza. “Wszystkie te stanowiska znajdowały się nad wodą i do dziś źródła są silnie zażelazione” – opowiadał Mateusz Sosnowski, doktorant Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. “Co ciekawe, tego kuźni nie odnajdywano jeszcze na północy naszego kraju.” Dotychczasowe wyniki badań zostały opublikowane i oficjalnie uznane przez gremia naukowe.

Badacze cały czas starają się o pozyskiwanie finansów na wszystkich szczeblach i wśród sponsorów prywatnych. Do teraz sporą część prac wykonali w wolnych chwilach i własnym sumptem. “Nowy Rok będzie trudniejszy, bo przed niektórymi z nas jest obrona doktoratu. Inaczej będziemy musieli zagospodarować swój czas, ale bez wątpienia owoce naszych badań są przełomowe i wnoszą wiele do historii zarówno tych terenów.