O Japonii, zaburzeniach odżywiania i muzyce. Nie zabrakło też świetnego koncertu na dwie gitary.

Różnorodność tematyczna została pomysłowo powiązana. Mikołaj Oszwałdowski, który poprowadził spotkanie, najpierw zaprosił na scenę japonistów: Aleksandrę Jarosz i Wojciecha Jerzego Nowaka. Przybliżyli tajniki języka, pisma, struktury społecznej. Kraj, który po II wojnie był zrujnowany dzięki pracowitości, sumienności sukcesywnie się odbudowywał, by w końcu stać się centrum rozwoju elektroniki i nowoczesności.

Jako przykład przedsiębiorczości Japończyków świadczy m.in. święto “Walentynki bis”, czyli “Howaito-de“. Obchodzone jest ono w marcu, to wtedy obdarowywane są kobiety. Samo pomysł był wynikiem chęci wykorzystania martwego sezonu po Walentynkach a także pomysłem na wykorzystanie białka jajecznego (składnikiem, którego japońscy cukiernicy mieli w nadmiarze w związku z głównym wykorzystywaniem żółtka do innych tradycyjnych dań).

Goście opowiadali o kształceniu takich cech jak staranność, pracowitość, które towarzyszą wszystkim już od najmłodszych lat, chociażby przy nauce pisma, gdzie ważna jest kolejność stawiania kresek każdego znaku. Chętną do podjęcia próby odwzorowania prostego znaku kanji była Luba Mocna, która poradziła sobie świetnie, a następnie opowiadała o zaburzeniach odżywiania.

O zaburzeniach (…) często zaczynamy myśleć, gdy jesteśmy nastolatkami lub już w pełni ukształtowanymi dorosłymi, a to jest błąd, ponieważ szacuje się, że ok. 70% zaburzeń odżywania ściśle związanych jest z błędnym karmieniem w czasie, gdy jesteśmy w wieku niemowlęcym.

O okolicznościach, które zapoczątkowały niezdrowe nawyki, które przekształciły się w chorobę, o pomocy, terapii, wsparciu rodziców opowiadała Karolina Ławkowska. Paradoksalnie, traumatyczne przeżycia zostały przekute w siłę. Karolina kilka miesięcy temu otrzymała statuetkę “Najlepszej studentki wśród biotechnologów medycznych” Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy.

Młodzieńcze zawirowania przechodziła również Monika Fortuniak. Uratowała ją muzyka. Wspólnie z Jakubem Skotarczykiem zagrała kilka utworów przybliżających jej twórczość.

15 marca, 16:00, GOK Osie. Gminny Ośrodek Kultury w Osiu, Innowacje Artystyczne iAMOS.