Nauka języka angielskiego oparta jest również o poznawanie zwyczajów czy świąt brytyjskich. Na minionych zajęciach Podopieczni Daniela Dronki zapoznawali się z obchodzonym na Wyspach Brytyjskich świętem: Nocą Guya Fawkesa (czyt. Gaja Fołksa) lub Nocą Spiskowców.

Noc Guya Fawkesa/Noc Spiskowców to wspomnienie nieudanego zamachu na życie ówczesnego króla Anglii i Szkocji.

Jakub I Stuart nie był popularnym królem. Jego absolutystyczne dążenia przysparzały mu wielu wrogów, szczególnie wśród katolików, którzy czuli się przez niego oszukani. Liczyli oni bowiem na to, że Stuart odbuduje pozycję katolików na wyspach, a Anglia znowu będzie katolicka. Szybko okazało się, że to tylko mrzonki, a władze zaczęły prześladowania.

Grupa fanatyków katolickich chciała wysadzić ładunek pod Izbą Lordów w momencie otwarcia Parlamentu. Gdyby doszło do wybuchu, oprócz króla zginęliby również przedstawiciele szlachty, biskupi i posłowie Izby Gmin. Do eksplozji nie doszło, dlatego że Guido (Guy) Fawkes został znaleziony w podziemiach parlamentu razem z 36 beczkami prochu. Celem spiskowców było zamordowanie anglikańskiego króla i przywrócenie na brytyjski tron katolickiego monarchy.

Więcej o spisku Guya Fawkesa: https://www.national-geographic.pl/artykul/dlaczego-w-wielkiej-brytanii-obchodzi-sie-dzien-guya-fawkesa

Wydarzenia z 5 listopada mocno poruszyły XVII wieczną Europę. W 1606 roku decyzją króla, rząd uchwalił szereg ustaw antykatolickich. Zaczęły się represje i prześladowania. Od tamtej pory aż do XIX wieku, katolicy nie mogli pełnić żadnych oficjalnych urzędów państwowych.