Kazachstan, repatriacja, rodzina Mocnych – tegoroczna edycja Dni Kultury i Sztuki w Osiu była bardzo tematyczna i bogata, bo zaangażowała koła gospodyń, Szkołę Podstawową w Osiu, dr Jolantę Piekarską, radę sołecką z Osia oraz Innowacje Artystyczne iAMOS.

Spotkanie miało na celu przybliżyć okoliczności sprowadzenia do Polski rodziny Mocnych, których przodkowie zostali wysiedleni z Polski i przetransportowani na tereny Związku Radzieckiego. Rys historyczny, sytuację wysiedlonych Polaków przedstawiła dr Jolanta Piekarska, organizatorka Festiwalu Trzech Kultur. Dzięki organizowanym przez nią konkursom, inicjatywom nawiązała się znajomość z rodziną Mocnych, których film animowany oraz praca plastyczna były nagradzane.

Przypadek sprawił, że Wojciech Kater dowiedział się, że w tej rodzinie są: lekarka oraz położna. To uruchomiło działania, które stopniowo umożliwiły sprowadzenie rodziny do Osia.

Współprowadzący spotkanie Mikołaj Oszwałdowski przybliżał zebranym rodzinę, prezentując ich wykształcenie, zainteresowania. Włodymir miał okazję zaprezentować się grając i śpiewając “Chciałem być”, Kirył opowiadał o swojej pasji wędkarskiej. Każdy z rodziny dziękował za przyjęcie, wsparcie w początkowych miesiącach pobytu, chwalili piękną okolicę.

Na sali można było oglądać tradycyjne stroje kazachskie, barwne talerze, tradycyjne kapcie czy nakrycia głowy. Hitem spotkania był jednak poczęstunek tradycyjnych potraw kazachskich. Dzień wcześniej rodzina Mocnych, wspólnie z kołami gospodyń, sołectwem z Osia gotowały: manty, samsę, beszbarmaka czy słodkie baursaki i czak czaki.

fot. Jolanta Piekarska, Innowacje Artystyczne iAMOS.

W trakcie spotkania nagrodzono dzieci i młodzież, które wzięły udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Osiu.

21 kwietnia 2023.